Mikołajki - oceny wg. turystów:
średnia 3.86 na podstawie 42 opinii

Mikołajki – pomysły na urlop: jazda konna, warsztaty ceramiczne...

Żeglarstwo, plażowanie, spływy kajakowe – to główne atrakcje, z jakimi kojarzą nam się Mazury. Czasami jednak oczekujemy od urlopu czegoś więcej, szczególnie, jeśli spędzamy go z dzieciakami. Oto wybrane przez nas ciekawe miejsca w Mikołajkach i okolicach, dzięki którym zapomnicie, co to nuda!
 
Jazda konna w Pieckach
 
Mazury odwiedzamy często po to, by być bliżej natury i odpocząć od zatłoczonego, głośnego miasta. Gdzie znaleźć taką odskocznię, jeśli nie wśród zwierząt? Fundacja Zwierzęta Eulalii to świetna atrakcja dla dzieci i nie tylko. Gospodarze, ratując konie, psy i koty trzymane w złych warunkach, starają się też zarażać swoich gości pasją, jaką jest jazda konna. Mikołajki i okolice ze względu na ukształtowanie terenu i liczne leśne trasy są wymarzonym regionem do uprawiania tego sportu. Wykwalifikowani instruktorzy jazdy konnej pomogą wamzacząć swoją przygodę z jeździectwem, nauczą, jak pracować z koniem, a niedługo potem zabiorą was w teren, na przejażdżkę wśród jezior Zyzdrój Mały, Kołowin czy Wągiel. Rajdy konne na Mazurach na długo zapadają w pamięć, a samo spotkanie oko w oko z koniem będzie niezwykłym przeżyciem dla naszych dzieci! Fundacja Zwierzęta Eulalii organizuje też pokazy jeździeckie i przejażdżki bryczką – to świetna propozycja dla tych mniej aktywnych. 
 
Siedziba Fundacji mieści się w Zyzdrojowej Woli, ok. 30 km na południowy zachód od Mikołajek. Najłatwiej dojechać tam przez Piecki, mijając jezioro Nawiady. Cały dochód gospodarze tego miejsca przeznaczają na pomoc zwierzętom i zapewnienie im odpowiednich warunków. Jazda konna na Mazurach i dobry uczynek za jednym zamachem? Tylko tutaj. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. +48 601 390 091 bądź drogą mailową: fundacja@eulalia.pl. Polecamy!
 
Warsztaty ceramiczne w Mikołajkach
 
Najlepsze pamiątki z wakacji to te, które wykonujemy sami. Prawda, że fajnie byłoby mieć coś zrobionego własnoręcznie, opuszczając Mikołajki? Warsztaty ceramiczne organizowane przez Mirelę Kazuś i jej Pracownię Ceramiczną Boho mogą nam w tym pomóc.

Ceramika i garncarstwo to dziedziny, które pozwalają w przyjemny i łatwy sposób obudzić nasze pokłady kreatywności. Własny wypalany kubek, miseczka czy garnuszek, a jeszcze bardziej – zabawa przy ich wykonywaniu to świetny pomysł na leniwe, urlopowe popołudnie na Mazurach. Potrzebne materiały zapewnią organizatorzy – uczestnicy powinni pamiętać, że lepiąc garnki, łatwo się pobrudzić. Jeśli planujemy udział w takich warsztatach, najlepiej zabrać ze sobą na Mazury stare ubrania, których nie będzie nam szkoda, kiedy się zniszczą. 
 
Pracownia Ceramiczna Boho działa w Pieckach przy ul. Zwycięstwa 6 – 19 km na zachód od Mikołajek. Tam też można oglądać i kupować wielokolorowe, fantazyjne prace jej gospodyni.

Często organizuje ona jednak warsztaty ceramiczne w Mikołajkach lub w Mrągowie.

Aby dowiedzieć się więcej, warto odwiedzić jej stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/BohoCeramika/,
zadzwonić pod nr tel. 514 677 930
napisać maila: bohoceramika@wp.pl.
 Pranie– Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
 
Nie tylko znawcy literatury polskiej powinni wykorzystać pobyt w Mikołajkach, by odwiedzić prawdziwe centrum kulturalne Mazur. To oczywiście Leśniczówka Pranie, w której mieści się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jeden z najbardziej znanych polskich poetów XX wieku uwielbiał to miejsce – cicha, spokojna Puszcza Piska i pobliskie jezioro Nidzkie zapewniały mu spokój i pomagały odnaleźć wenę. Dzisiaj w Praniu można oglądać pamiątki po Gałczyńskim i przechadzać się po wnętrzach, gdzie powstawały jego najbardziej znane wiersze. Ale to tylko jedna z tutejszych atrakcji.
 
W lecie Leśniczówka Pranie tętni życiem. W każdy weekend odbywają się tutaj koncerty – głównie jest to poezja śpiewana, ale można też posłuchać muzyki kameralnej. Często pojawiają się tutaj literaci – przyjeżdżają na urlop na Mazury, jednocześnie organizując tutaj swoje spotkania autorskie. Ciekawą propozycją są liczne zajęcia muzealne nie tylko dla dzieci i młodzieży. Nam najciekawsze wydają się następujące:
 
- Leśne podchody śladami Gałczyńskiego – pełen niespodzianek i literackich zagadek spacer Puszczą Piską (cena – 150 zł/grupa, do 40 osób)
- Spotkania sceniczne z Hermenegildą Kociubińską – warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy odegrają sceny z Teatrzyku Zielona Gęś (cena – 100 zł/grupa, do 25 osób
 
Pasjonaci literatury mogą też wysłuchać jednego z czterech wykładów poświęconych Konstantemu Gałczyńskiemu. Koszt organizacji wykładu dla grupy (max. 30 osób) to 75 zł. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. nr tel. 87 425 62 48.  Tematy wykładów oraz wiele innych proponowanych aktywności można znaleźć na stronie internetowej Muzeum w Orzyszu: http://lesniczowkapranie.art.pl/. 
 
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jest czynne w godzinach 9:30 – 17:00 w dniach:
- listopad-kwiecień – od środy do niedzieli
- maj-czerwiec, wrzesień-październik – od wtorku do niedzieli
- lipiec-sierpień – codziennie.
Do Muzeum dotrzeć można drogą lądową lub wodną przed jezioro Nidzkie. Leśniczówka Pranie znajduje się 8 km od Rucianego-Nidy na trasie Ruciane-Nida – Karwica. Bilety normalne kosztują 6 zł, ulgowe – 4 zł.

 

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Mikolajki.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!