Mikołajki - oceny wg. turystów:
średnia 3.86 na podstawie 42 opinii

Kilka słów o mazurskiej gwarze

W rozmowach o polskich gwarach zwykło się pomijać gwarę mazurską. „Jak to, mazurska? To jest coś takiego?” - oto typowa reakcja na wzmiankę o ludowym języku tego regionu. Otóż owszem, istnieje i stanowi niezwykle interesujący materiał nie tylko dla językoznawców.

Na pirsy zut ucha
Najbardziej charakterystyczne dla mazurskiej mowy są trudne do uchwycenia w tekście pisanym zmiany fonetyczne względem języka polskiego. Wesołość reszty rodaków wzbudza zawsze mazurzenie, czyli wymowa głosek c, s, z, dz w miejsce typowych cz, sz, ż, dż. Osoba posługująca się gwarą mazurską zamiast „czysta żaba szukała dżemu” powie raczej „cysta zaba sukała dzemu”.

Inną cechą rzucającą się w uszy nawet laikom jest występowanie dużej liczby nie tylko germanizmów (wyrazów z języka niemieckiego), ale też bałtyzmów, które pochodzą z języków dzisiaj już martwych. Takimi słowami są choćby „danga” - tęcza czy „jeglija” - choinka.

                                                                                                                                                         fot. Aktywne Giżycko

Kilka słówek po mazursku
Jednym z bardziej uroczych mazurskich słów wydaje się „ciućmok” - określenie człowieka niezdarnego. Możemy też nazwać go „krzywoniem” lub „nimkiem”. Lepiej jednak uważać na dzikość mazurskiej duszy. Wiele też w tej gwarze tzw. „fałszywych przyjaciół”. Dla przykładu: na Mazurach słowo „sklep” oznacza piwnicę. Jeśli chcemy udać się do sklepu, idziemy do „spółdzielni”. Można się poczuć lekko zagubionym...



Kiedy zaś Mazur zapyta nas „Jak to przyjdzie?”, wiedzmy, że nie ma na myśli żadnego proroctwa, nie spodziewa się też gości. Zastanawia się po prostu, „jak to się stało? jak to możliwe?”. Warto też uświadomić sobie, że wspominając o „malowanym ogniu”, nasz rozmówca nie odnosi się do dzieła sztuki – chce nam powiedzieć o czyimś „słomianym zapale”.



Uczmy się mazurskiego!
Zainteresowani dalszą nauką podstaw mazurskiej gwary mogą odwiedzić prowadzony przez pasjonatów regionu fanpage na Facebooku - „Mazurskie słówko na dziś”. Dobrą pomocą w przyswajaniu sobie tego języka może też okazać się dostępny za darmo w Internecie „Mały słownik gwary mazurskiej” autorstwa Erwina Kruka.

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Mikołajki i okolice

Wybierając się na urlop na Mazury, prawdopodobnie większość z nas ma przed oczyma jeden cel – łódka, spokojna tafla jeziora i promienie słońca muskające zmęczone codziennością ciało. Cisza i spokój. Ucieczka od cywilizacji, zasięgu i nieustannego pędu. Region na pojezierzu rzeczywiście jest tak bajkowy, jakim czyni go powszechnie akceptowana legenda...

czytaj więcej
Jezioro Łuknajno

Zwane inaczej Łuknajny, to jeden z niewielu wodnych rezerwatów przyrody na terytorium Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jego gospodarzami są objęte ochroną łabędzie nieme – występują tu najliczniej w całej Polsce.

czytaj więcej
Mikołajki - atrakcje turystyczne

Co robić w Mikołajkach? 

Zapoznaj się z naszymi propozycjami atrakcji turystycznych w Mikołajkach i okolicy. 

czytaj więcej
Park zabytków Warmii i Mazur
 Chcesz zobaczyć miniatury różnych znanych budowli? Nic trudnego - teraz w Parku Zabytków Warmii i Mazur można oglądać makiety i miniatury znanych bud...
czytaj więcej
Mikołajki – pomysły na urlop: jazda konna, warsztaty ceramiczne...
Żeglarstwo, plażowanie, spływy kajakowe – to główne atrakcje, z jakimi kojarzą nam się Mazury. Czasami jednak oczekujemy od urlopu czegoś więcej, szcz...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Mikolajki.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!